Kategorie

Populární Příspěvky

1 Rýma
Jak užívat tablety kyseliny askorbové 50 mg
2 Kašel
Jak léčit nachlazení u těhotných žen - tradiční a tradiční medicínu
3 Kašel
Lék na kašel
Image
Hlavní // Kašel

Jak užívat ibuprofen při dospělé teplotě?


Zvýšená tělesná teplota je ochrannou reakcí organismu na aktivaci vitální aktivity patogenních mikroorganismů. Proto není vždy nutné bojovat s takovým nepříjemným příznakem. Ibuprofen se doporučuje podávat při teplotě dospělého s čísly nad 38,5 stupně.

Když teploměr čte nad 38 stupňů, dítě by mělo být poraženo teplem.

Léky ke snížení teploty

Mezi tyto nástroje patří velká skupina nesteroidních protizánětlivých léčiv (NSAID). Z nich, nejbezpečnější a nejúčinnější, jsou podle WHO (Světové zdravotnické organizace) staré a dobře doporučené léky - paracetamol a ibuprofen. Děti jako antipyretické léky je nutné dávat jen jim, seznam prostředků z teploty u dospělých je širší.

Ibuprofen

Derivátem je kyselina fenylpropionová. Podle instrukcí používaných jako antipyretické, protizánětlivé a analgetické.

Po paracetamolu patří Ibuprofen na druhé místo mezi prostředky používané ke snížení zvýšené tělesné teploty.

Dovozní analog Ibuprofen - Nurofen. Oba léky mají stejnou účinnou látku, indikace pro použití jsou stejné, ale Nurofen je dovážená droga. Všechny fondy Nuron jsou dražší. Předpokládá se, že mají vyšší stupeň čištění a působí rychleji.

Ibuprofen Dávkové formy

  • Ibuprofen tablety - 200 mg, 400 mg;
  • ibuprofenový gel 5%;
  • Ibuprofenová mast 5%;
  • čípky ibuprofenu 60 mg;
  • Dětský Ibuprofen ve formě suspenze pro požití.

Ibuprofen jako antipyretikum u dospělých se používá ve formě tablet nebo rektálních čípků.

Omezení pro použití

Ibuprofen zvyšuje účinnost u dospělých, ale nemůže být použit, pokud má pacient následující komorbidity: t

  • peptická vředová choroba trávicího systému;
  • zvýšená individuální reakce na složky ibuprofenu;
  • dystrofie zrakového nervu
  • porušení tvorby krve;
  • syndrom známý jako aspirinová triáda;
  • akutní nebo chronické onemocnění jater nebo ledvin;
  • těhotenství stadium III trimester.

Během těhotenství a kojení

V období I. a II. Trimestru těhotenství povolte užívání Ibuprofenu, jak předepsal lékař.

Ibuprofen se vylučuje v malých množstvích do mateřského mléka. Ale v malých dávkách může být přijata krátká doba. Pokud je nutné zvýšit dávku ibuprofenu z teploty dospělých kojících žen na 800 mg denně nebo více, stojí za to vyřešit problém odmítnutí kojení a přechodu na umělé krmení.

Dávkování

Zvýšení teploty u dospělých může nastat z různých důvodů, takže léčba je předepsána individuálně, s přihlédnutím k klinickým projevům.

Dospělí jmenují ibuprofen ve formě tablet nebo rektálních čípků - od 200 do 800 mg, s frekvencí užívání 3-4krát denně. Maximální den - 2,4 g.

Děti 20-40 mg na kg tělesné hmotnosti, rozděleny do několika dávek.

Vedlejší účinky

Použití ibuprofenu ke snížení teploty může způsobit funkční poruchy:

  • zažívací orgány;
  • centrální nebo periferní nervový systém;
  • hematopoetický systém;
  • močové orgány;
  • alergické reakce.

Pokud se vyskytnou podobné poruchy ve fungování orgánů nebo systémů, mělo by být užívání Ibuprofenu při teplotě u dospělých přerušeno a po konzultaci se svým lékařem přejít na jiné léky.

Zdroje:

Vidal: https://www.vidal.ru/drugs/ibuprofen__11526
GRLS: https://grls.rosminzdrav.ru/Grls_View_v2.aspx?routingGuid=8f0e5ee3-ab17-46f0-b0b2-3e6d90e259a4t=

Našli jste chybu? Vyberte ji a stiskněte klávesy Ctrl + Enter

Jak užívat ibuprofen pro dospělé

Co Ibuprofen tablety pomáhají a jak je užívat?

Léky na léky značně usnadňují život moderní osoby, protože kromě produktů pro léčbu některých onemocnění existuje velký seznam tzv. Nástrojů první pomoci, které mohou účinně řešit nepříjemné symptomy. K odstranění syndromu bolesti, který může vážně poškodit kvalitu života z důvodu jeho intenzity, je rozumné používat nesteroidní protizánětlivé léky s anestetickým účinkem. Tyto látky zahrnují látku ibuprofen a léčivo stejného jména, přičemž všechny aspekty použití budou podrobně popsány níže.

Složení Ibuprofen tablet

Ibuprofen je dostupný v několika formách (včetně suspenze, smetany a gelu), z nichž jednou jsou bílé bikonvexní tablety, přičemž koncentrace účinné látky je 200 nebo 400 mg. Hlavní účinnou látkou je látka se stejným názvem - ibuprofen, který patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv a je derivátem kyseliny propionové. Také ve složení tablet existují další složky, které pomáhají vytvářet tvar a strukturu léčiva: bramborový škrob, stearát vápenatý a hořečnatý, povidon, polyvinylalkohol, mastek, lecitin a oxid titaničitý jako potravinářské aditivum.

Stojí za zmínku, že existuje několik typů pilulek. Kromě klasického ibuprofenu můžete najít lék s prodlouženým účinkem, kde každá tableta obsahuje 800 mg účinné látky a pastilky s koncentrací ibuprofenu 200 mg.

Farmakologické vlastnosti léčiva

Toto nesteroidní protizánětlivé léčivo má standardní standard pro tuto skupinu léčiv, a to anestetikum, antipyretikum a samozřejmě protizánětlivé. Mechanismus léku je založen na inhibici tzv. Mediátorů bolestivých pocitů - prostagladinů. Ihned je třeba poznamenat, že nástroj je často používán pouze jako metoda symptomatického vystavení v rámci terapeutického komplexu existujícího problému.

Jakmile se léčivo dostane do lidského těla, dosáhne maximální koncentrace v krvi během první hodiny v důsledku rychlé absorpce z trávicího traktu. V důsledku toho jsou jeho zbytky koncentrovány v játrech a po 4-5 hodinách odcházejí z těla ledvinami v nezměněné formě.

Jaké pilulky se používají pro: indikace

Lék jako celek proniká do těla a ovlivňuje ho, šíří se krevním tokem všemi systémy, a proto je seznam problémů, ve kterých může být aktivně používán, poměrně široký. První z nich je o problémech s pohybovým aparátem - jedná se o tablety ibuprofenu, které jsou často předepisovány pro bolesti kloubů při různých onemocněních, které je ovlivňují.

Bolesti hlavy

Ibuprofen je považován za jeden z nejpopulárnějších léků proti bolesti, ale nejčastěji se používá k léčbě nepohodlí v hlavě a během migrény. Je spravedlivé poznamenat, že tato látka je součástí velkého množství dalších léků, které mají také analgetický účinek (například Nurofen). A i když bolesti hlavy, zejména ty, které se projevují systematicky, vyžadují hledání příčiny a účelu všeobecného ošetření, mohou být dotyčné tablety použity jako prostředek rychlé úlevy.

Po užívání pilulky ve správném dávkování je účinek dosažen velmi rychle - obvykle je to asi půl hodiny, aby se usnadnilo, a účinek se projevuje v plné síle po několika hodinách. Přípravek uvolňuje křeče, zmírňuje intenzitu bolestivých pocitů a zcela odstraňuje pocit nepohodlí, který s nimi souvisí. Další výhodou je, že nástroj má protizánětlivý účinek, takže pokud byla bolest způsobena zánětem, pak bude také ovlivněna jeho příčina.

Bolest zubů

Bolest zubů je považována za jednu z nejnepříjemnějších a nejtěžších osob, a to je naprosto nepřekvapivé, protože s takovým příznakem nemůžete pracovat produktivně, nebo dokonce jen jíst. V akutních procesech zubní lékaři často předepisují ibuprofen jako prostředek k úlevě od bolesti.

Tento přístup má mnoho výhod: za prvé, může být použit jak pro dospělé, tak pro děti, a zadruhé, díky léku bude zánětlivý proces v ústní dutině zastaven a teplota (pokud již vzrostla) bude také snížena, což pomůže pacientovi pohodlně čekat. zdravotní péče.

V zubní praxi může být lék předepsán v několika situacích:

  • v případě akutní bolesti před návštěvou lékaře;
  • s bolestí po zákroku, včetně extrakce zubů;
  • nepohodlí spojené s nošení šle;
  • zánět ústní sliznice;
  • před provedením vyšetření nebo kosmetických procedur na zubech, za předpokladu zvýšené citlivosti skloviny.

Teplota

Jedním z účinků tohoto léku je schopnost snížit tělesnou teplotu díky úlevě od zánětlivých procesů. Jeho výhody v tomto aspektu použití jsou následující:

  • vykreslování multifaktorového vlivu;
  • začíná jednat velmi rychle;
  • doba trvání účinku je delší než u jiných produktů při teplotě.

S ohledem na otázku, co je lepší s teplotou: Ibuprofen nebo kyselina acetylsalicylová, která je obvyklá pro všechny, je třeba vzít v úvahu, že odborníci říkají, že ibuprofen je několikanásobně účinnější z hlediska účinnosti, a proto se často používá v nemocniční praxi. Je však třeba mít na paměti, že stejně jako všechny ostatní léky má Ibuprofen kontraindikace a může vyvolat nežádoucí účinky těla, takže není vhodný pro každého.

Pro léčbu nachlazení

Akutní respirační infekce jsou považovány za nejčastější onemocnění ve vyspělých zemích světa a je to právě tento důvod, který je považován za nejoblíbenější v situacích, které vyvolávají dočasné postižení lidí. Řada patogenních mikroorganismů může způsobit ARD, ale symptomy jsou obvykle standardní a zahrnují: rýmu, kašel, bolest v krku a bolest, zvýšení teploty na vysoké počty, celkovou intoxikaci.

Ibuprofen může být předepsán ke zlepšení stavu pacienta, protože všechny tři jeho účinky budou relevantní pro nachlazení. Použití tohoto léku sníží nepohodlí při polykání a intenzitu zánětlivého procesu, sníží teplotu.

S měsíčním

Během menstruace je zmenšena děloha ženy, což umožňuje odstranění odděleného epitelu, ale zároveň je tato fáze cyklu doprovázena i velmi těžkými a nepříjemnými bolestmi (křeč, tah nebo kňučení). Intenzita těchto pocitů se může značně lišit v závislosti na zdravotním stavu ženy a jejích individuálních vlastnostech, ale Ibuprofen se dokáže vyrovnat s bolestí žaludku. Tyto pilulky jsou považovány za nejúčinnější a rychle působící, což vám umožňuje bojovat i při těžké bolesti.

Návod k použití tablet a dávkování

Užívání jakéhokoliv léku, zvláště tak silného, ​​je nesmírně důležité vzít v úvahu dávkování a dodržovat všechna pravidla podávání. V rámci dlouhodobé terapie provádí jmenování určitého režimu lékař, ale i odborník se spoléhá na údaje uvedené v návodu.

Jak užívat lék pro dospělé

Použití dotyčných tablet je výhradně orální. Pro bolest střední závažnosti, můžete pít lék 1-2 tablety (maximálně 400 mg) třikrát denně, nepřesahující maximální povolenou denní dávku 2,4 g. Je-li cílem je vyrovnat se s horečkou, pak by dospělý pacient měl užít dávku na základě 5 nebo 10 mg na kilogram hmotnosti (menší koeficient se použije, pokud teplotní indikátory nepřesahují 39 stupňů, a větší v případě, že je vyšší než 39 stupňů).

Pokud se obáváte bolesti zad, například při revmatoidní artritidě, je pacientovi předepsáno 4 nebo 2 tablety (800 mg, v závislosti na dávce), 2x denně. Pro poranění měkkých tkání lze použít jako mast pro lokální účinky a tablety s prodlouženým účinkem - 1600 mg jednou denně.

První dávka léku by měla být opilá před prvním jídlem v dopoledních hodinách, a zbytek - během dne, ale po jídle k dosažení efektu postupné absorpce. Minimální dávka pro kontrolu bolesti může být použita na krátkou dobu (při zvýšených teplotách - ne déle než tři dny, s bolestí - ne více než pět). Pokud po uplynutí této doby příznaky nezmizí, pak se musíte poradit s lékařem.

Jak podávat tablety ibuprofenu dítěti

Instrukce pro lék ukázaly, že dětem do 6 let se nedoporučuje podávat ibuprofen, ale vzhledem ke specifičnosti akce může být předepsán lékařem pro dítě mladší než, s výjimkou prvního roku života. Pro děti od jednoho roku do tří let je tedy jedna dávka léku, pokud se užívá třikrát denně, 100 mg, až 6 let - 150 mg, až 9 - 200 mg a až 12 - 300 mg. Po dosažení dvanácti let věku je možné použít dávky pro dospělé. Pravidla podávání zůstávají stejná: první dávku denně lze užívat před jídlem, zbytek - přesně po jídle. Terapie by měla probíhat pod kontrolou, a když se objeví první příznaky vedlejších účinků, je naléhavé, aby ji přestali užívat a chodili do nemocnice.

Kontraindikace

Před použitím léku byste se měli seznámit se seznamem kontraindikací a teprve poté se rozhodnout o jeho použití. Je tedy nutné odmítnout přijímat lék v přítomnosti takových nemocí a stavů:

  • eroze a vředy v zažívacím traktu v akutní fázi;
  • onemocnění zrakového nervu;
  • zjevné projevy zhoršené funkce jater a ledvin;
  • přecitlivělost na složky a jejich individuální intoleranci;
  • těhotenství a kojení.

Předávkování a vedlejší účinky

Navzdory skutečnosti, že tyto pilulky jsou považovány za relativně bezpečné léky a pacienty jsou obvykle velmi dobře snášeny, mohou se v některých případech vyskytnout některé nežádoucí účinky. Jsou zvláště akutní v případě předávkování lékem. Mohou se projevit z různých systémů a orgánů:

  • průjem, zvracení, nepříjemné pocity v žaludku;
  • krvácení do zažívacího traktu;
  • závratě a bolesti hlavy;
  • poruchy spánku, podrážděnost;
  • při dlouhodobém užívání se může vyvinout anémie nebo agranulocytóza;
  • ztráta sluchu, tinnitus;
  • selhání ledvin;
  • snížená chuť k jídlu;
  • suché sliznice;
  • kožní vyrážky a loupání;
  • dušnost;
  • tachykardie;
  • malátnost a zvýšená celková únava.

Předávkování lékem může dokonce vést k zástavě dýchání, takže přístup k doporučením lékaře a těmto pokynům by měl být co nejvážnější. V případě předávkování jsou předepsány výplach žaludku a symptomatická léčba.

Analogové medikace

Jak již bylo zmíněno dříve, látka ibuprofen patří mezi složky velkého množství jiných léků proti bolesti a protizánětlivých léčiv, skupina nesteroidních protizánětlivých léčiv samotných je velmi různorodá, takže další produkty tohoto druhu lze nazvat analogy, ale s jinou účinnou látkou. Pokud potřebujete najít náhradu, měli byste věnovat pozornost těmto prostředkům:

Recenze

Alina: Během ORZ jsem viděla spoustu léků: pilulky, kapsle, sirup proti kašli atd. Ale s nárůstem teploty, aby se zmírnil jeho stav, byl Ibuprofen jediný, kdo zachránil.

Misha: Dobrý účinný lék. Když je bolest hlavy těžká, jsou dostačující dvě pilulky a po půl hodině všechno prochází postupně. Vždy leží v lékárničce jen v případě.

Irina: Bohužel mám nesnášenlivost vůči ibuprofenu a, jak se ukázalo, ve skutečnosti, nalezení stejně účinného a rychlého léku s jinou složkou není snadný úkol.

Ibuprofen tablety: návod k použití

Vlastní léky mohou poškodit vaše zdraví, poraďte se se svým lékařem a před použitím si přečtěte návod.

Jedna tableta obsahuje: léčivou látku: ibuprofen - 200 mg; pomocné látky: bramborový škrob, stearát hořečnatý, stearát vápenatý, povidon, opadry ΙΙ (obsahuje polyvinylalkohol, částečně hydrolyzovaný, mastek, makrogol 3350, lecitin, oxid titaničitý (E 171)) Tablety, potažené, bílé, s bikonvexním povrchem Ibuprofen se používá jako analgetikum a protizánětlivé činidlo při léčbě revmatoidní artritidy (včetně juvenilní revmatoidní artritidy nebo Stillovy choroby), ankylozující spondylitidy, osteoartritidy a jiných nerumatoidních (seronegativní) artropatie. Je indikován k léčbě nereumatických zánětlivých procesů periartikulárních tkání: zánětu membrán kloubu, bursitidy, tendonitidy, tendovaginitidy a bolesti zad. Může být použit k úlevě od bolesti v případě poškození měkkých tkání (sprains). Jako anestetikum pro zmírnění slabé a střední bolesti v takových podmínkách, jako je dysmenorea, zubní nebo pooperační bolest, bolest hlavy, včetně migrény.

- přecitlivělost na ibuprofen;

- erozivní a ulcerózní léze gastrointestinálního traktu v akutní fázi;

- "Aspirinové" astma a "aspirinová" triáda;

- hemoragická diatéza (Willebrandova choroba, trombocytopenická purpura, telangiektázie), hypoprotrombinémie, hemofilie;

- stratifikační aneuryzma aorty;

- nedostatek vitamínu K;

- III. Trimestr těhotenství a kojení;

- onemocnění zrakového nervu, skotomu, amblyopie, zhoršeného vidění barev;

- arteriální hypertenze, NYHA stadium III-IV srdeční selhání;

- patologie vestibulárního aparátu, ztráta sluchu;

- těžké poškození ledvin a jater;

- děti do 6 let.

Dávkování a podávání

Aplikujte uvnitř, nejlépe mezi jídly.

Dospělí jmenují 400 - 600 mg (2-3 tablety) 3-4krát denně. U revmatoidní artritidy - 800 mg (4 tablety) 3krát denně. Když algomenorrhea 400-600 mg (2-3 tablety) s intervalem 4-6 hodin. Maximální jednotlivá dávka je 800 mg (4 tablety), denní dávka je 2400 mg (12 tablet).

Děti by měly být předepsány v dávce 5–10 mg / kg / den ve 3–4 dávkách. Maximální denní dávka 20 mg / kg, s juvenilní revmatoidní artritidou - do 40 mg / kg. Děti 6 - 9 let (21-30 kg) 100 mg (½ tableta) 4krát denně, maximální denní dávka 400 mg. Děti ve věku 9 - 12 let (31–41 kg), 200 mg (1 tableta) 3krát denně, maximální denní dávka 600 mg. Děti starší 12 let (více než 41 kg), 200 mg (1 tableta) 4krát denně, maximální denní dávka je 800 mg.

Jako febrifuge při tělesné teplotě vyšší než 38,5 ° C (u pacientů s anamnézou křečí, při teplotě vyšší než 37,5 ° C). Při dávce 10 mg / kg při teplotě nad 39,2 ° C přidávejte 5 mg / kg.

Vedlejší účinky

Na straně gastrointestinálního traktu: Peptický vřed, perforace nebo gastrointestinální krvácení. Nevolnost, zvracení, průjem, plynatost, zácpa, dyspepsie, bolest břicha, melena, krvavé zvracení, ulcerózní stomatitida, exacerbace kolitidy a Crohnova choroba. Velmi vzácně - pankreatitida.

Na straně imunitního systému: hypersenzitivní reakce, anafylaxe, astma, bronchospasmus nebo dušnost, vyrážka různých typů, svědění, kopřivka, purpura, angioedém a vzácně exfoliativní a bulózní dermatóza.

Protože kardiovaskulární systém: retence tekutin, edém, hypertenze a projevy srdečního selhání.

Na straně krevního systému a lymfatického systému: leukopenie, trombocytopenie, neutropenie, agranulocytóza, aplastická anémie a hemolytická anémie.

Na straně centrální nervové soustavy: nespavost, úzkost, deprese, zmatenost, halucinace, oční neuritida, bolesti hlavy, parestézie, závratě, ospalost.

Infekce a invaze: rýma a aseptická meningitida (zejména u pacientů s autoimunitními poruchami).

Na straně smyslů: zrakové postižení a toxická neuropatie zrakového nervu, sluchové postižení, tinnitus a závratě.

Na straně jaterního systému: abnormální funkce jater, selhání jater, hepatitida a žloutenka.

Z kůže a podkožní tkáně: Stevens-Johnsonův syndrom a toxická epidermální nekrolýza (velmi vzácná) a fotosenzitivní reakce.

Poruchy ledvin a močových cest: renální dysfunkce a toxická nefropatie, včetně intersticiální nefritidy, nefrotického syndromu a selhání ledvin

Celkové poruchy: celková malátnost, únava.

Při současném užívání jiných léků, před užitím přípravku Ibuprofen, je nutné se poradit se svým lékařem!

Předávkování

Symptomy: bolest břicha, nevolnost, zvracení, závratě, letargie, ospalost, deprese, bolesti hlavy, hypotenze, křeče, poruchy srdečního rytmu, respirační deprese.

Léčba: abstinenční příznaky, výplach žaludku (pouze jednu hodinu po požití), aktivní uhlí, alkalické pití, symptomatická a podpůrná léčba (korekce acidobazického stavu, arteriální tlak).

Interakce s jinými léky

Může snížit účinek antihypertenziv, jako jsou ACE inhibitory, beta-blokátory a diuretika. Diuretika mohou také zvýšit riziko nefrotoxicity.

Může zhoršit srdeční selhání, zvýšit účinek srdečních glykosidů. Může zvýšit účinek antikoagulancií, jako je warfarin.

Cholestyramin může při podávání s ibuprofenem snížit absorpci ibuprofenu v gastrointestinálním traktu.

Současné jmenování s metotrexátem, lithnými solemi, aminoglykosidy vede ke snížení jejich vylučování.

Cyklosporin a takrolimus zvyšují riziko nefrotoxicity.

Současné podávání ibuprofenu v den podání prostaglandinu neovlivňuje nepříznivě účinek mifepristonu nebo prostaglandinů na dozrávání děložního hrdla a nesnižuje klinickou účinnost potratů vyvolaných léky.

Doporučuje se vyhnout současnému užívání dvou nebo více nesteroidních antiflogistik (NSAID), včetně inhibitorů COX-2, což může zvýšit riziko nežádoucích účinků. Současné podávání ibuprofenu a aspirinu se nedoporučuje z důvodu možného zvýšení vedlejších účinků, včetně zvýšení rizika gastrointestinálních vředů nebo krvácení. Ibuprofen může inhibovat účinky nízkých dávek aspirinu na agregaci krevních destiček.

Pacienti užívající fluorochinolon mohou současně zvyšovat riziko vzniku záchvatů.

Ibuprofen může zvýšit hypoglykemický účinek sulfonylmočovinových léčiv.

Riziko gastrointestinálního krvácení se zvyšuje se společným jmenováním skupiny antidepresiv selektivních inhibitorů serotoninových záchvatů, gingko biloba.

Zidovudin zvyšuje riziko hematologické toxicity při současném použití.

Současné užívání ibuprofenu s vorikonazolem a flukonazolem vede ke zvýšení trvání ibuprofenu o 80% až 100%. Při jmenování s vorikonazolem nebo flukonazolem by mělo snížit dávkování ibuprofenu.

Funkce aplikace

Těhotenství Užívání ibuprofenu během těhotenství je možné pouze za přísných lékařských indikací. Lék by měl být užíván v minimální účinné dávce. Použití ibuprofenu může nepříznivě ovlivnit těhotenství a vývoj plodu. Po užívání ibuprofenu v raném stádiu těhotenství může být zvýšené riziko potratu a malformací srdce a gastrointestinálního traktu.

Během prvního a druhého trimestru těhotenství je třeba se vyvarovat podávání ibuprofenu, pokud to není nezbytně nutné. Během třetího trimestru těhotenství je užívání ibuprofenu kontraindikováno.

Doba laktace. Ibuprofen proniká do mateřského mléka, takže jeho použití by mělo zajistit ukončení kojení po celou dobu léčby.

Osoby s patologií krevního systému. U pacientů s poruchou hemostázy je nutné pečlivé sledování laboratorních parametrů. Při dlouhodobém užívání je indikováno systematické sledování periferní krve.

Osoby s gastrointestinální patologií, onemocnění jater, kardiovaskulární systém. Užívání této drogy je možné pouze pod přísným lékařským dohledem.

Vliv na schopnost řídit motorové dopravní a kontrolní mechanismy. Během doby užívání je nutné upustit od všech typů činností vyžadujících zvýšenou pozornost, rychlé psychické a motorické reakce.

Nápoje obsahující alkohol se v průběhu léčby nedoporučují.

Třešňová a rybízová šťáva, cukrový sirup zvyšuje rychlost absorpce ibuprofenu.

Formulář vydání

Podmínky skladování

Doba použitelnosti

Obchodní podmínky lékárny

Vlastní léky mohou poškodit vaše zdraví, poraďte se se svým lékařem a před použitím si přečtěte návod.

Jak užívat ibuprofen při dospělé teplotě?

Zvýšená tělesná teplota je ochrannou reakcí organismu na aktivaci vitální aktivity patogenních mikroorganismů. Proto není vždy nutné bojovat s takovým nepříjemným příznakem. Ibuprofen se doporučuje podávat při teplotě dospělého s čísly nad 38,5 stupně.

Když teploměr čte nad 38 stupňů, dítě by mělo být poraženo teplem.

Léky ke snížení teploty

Mezi tyto nástroje patří velká skupina nesteroidních protizánětlivých léčiv (NSAID). Z nich, nejbezpečnější a nejúčinnější, jsou podle WHO (Světové zdravotnické organizace) staré a dobře doporučené léky - paracetamol a ibuprofen. Děti jako antipyretické léky je nutné dávat jen jim, seznam prostředků z teploty u dospělých je širší.

Ibuprofen

Derivátem je kyselina fenylpropionová. Podle instrukcí používaných jako antipyretické, protizánětlivé a analgetické.

Po paracetamolu patří Ibuprofen na druhé místo mezi prostředky používané ke snížení zvýšené tělesné teploty.

Dovozní analog Ibuprofen - Nurofen. Oba léky mají stejnou účinnou látku, indikace pro použití jsou stejné, ale Nurofen je dovážená droga. Všechny fondy Nuron jsou dražší. Předpokládá se, že mají vyšší stupeň čištění a působí rychleji.

Ibuprofen Dávkové formy

  • Ibuprofen tablety - 200 mg, 400 mg;
  • ibuprofenový gel 5%;
  • Ibuprofenová mast 5%;
  • čípky ibuprofenu 60 mg;
  • Dětský Ibuprofen ve formě suspenze pro požití.

Ibuprofen jako antipyretikum u dospělých se používá ve formě tablet nebo rektálních čípků.

Omezení pro použití

Ibuprofen zvyšuje účinnost u dospělých, ale nemůže být použit, pokud má pacient následující komorbidity: t

  • peptická vředová choroba trávicího systému;
  • zvýšená individuální reakce na složky ibuprofenu;
  • dystrofie zrakového nervu
  • porušení tvorby krve;
  • syndrom známý jako aspirinová triáda;
  • akutní nebo chronické onemocnění jater nebo ledvin;
  • těhotenství stadium III trimester.

Během těhotenství a kojení

V období I. a II. Trimestru těhotenství povolte užívání Ibuprofenu, jak předepsal lékař.

Viz také: Návod k použití přípravku Ibuprofen

Ibuprofen se vylučuje v malých množstvích do mateřského mléka. Ale v malých dávkách může být přijata krátká doba. Pokud je nutné zvýšit dávku ibuprofenu z teploty dospělých kojících žen na 800 mg denně nebo více, stojí za to vyřešit problém odmítnutí kojení a přechodu na umělé krmení.

Dávkování

Zvýšení teploty u dospělých může nastat z různých důvodů, takže léčba je předepsána individuálně, s přihlédnutím k klinickým projevům.

Dospělí jmenují ibuprofen ve formě tablet nebo rektálních čípků - od 200 do 800 mg, s frekvencí užívání 3-4krát denně. Maximální den - 2,4 g.

Děti 20-40 mg na kg tělesné hmotnosti, rozděleny do několika dávek.

Vedlejší účinky

Použití ibuprofenu ke snížení teploty může způsobit funkční poruchy:

  • zažívací orgány;
  • centrální nebo periferní nervový systém;
  • hematopoetický systém;
  • močové orgány;
  • alergické reakce.

Pokud se vyskytnou podobné poruchy ve fungování orgánů nebo systémů, mělo by být užívání Ibuprofenu při teplotě u dospělých přerušeno a po konzultaci se svým lékařem přejít na jiné léky.

Našli jste chybu? Vyberte ji a stiskněte klávesy Ctrl + Enter

Ibuprofen tablety: návod k použití

Tablety Ibuprofenu patří do klinické farmakologické skupiny léčiv nesteroidních protizánětlivých léčiv. Mají antipyretické a analgetické účinky a používají se ke snížení intenzity odpovídajících symptomů v různých patologických procesech.

Forma uvolnění a složení

Tablety Ibuprofenu mají světle růžovou nebo růžovou barvu, kulatý bikonvexní tvar a hladký povrch. Hlavní účinnou složkou léčiva je ibuprofen, jehož obsah v jedné tabletě je 200 mg. Zahrnuje také pomocné komponenty, mezi které patří:

  • Stearát hořečnatý.
  • Bramborový škrob.
  • Koloidní oxid křemičitý.
  • Včelí vosk.
  • Želatina.
  • Azorubin jako barvivo.
  • Povidon s nízkou molekulovou hmotností.
  • Hydroxykarbonát sodný.
  • Vanilin.
  • Pšeničná mouka.
  • Oxid titaničitý.
  • Sacharóza.

Tablety jsou baleny v blistru po 10 kusech. Balení obsahuje 1, 2 nebo 5 blistrů s odpovídajícím počtem tablet a návodem k použití léčiva.

Farmakologický účinek

Klinický a farmakologický účinek tablet Ibuprofenu je způsoben snížením syntézy hlavního mediátoru zánětlivé reakce prostaglandinu, který je zodpovědný za rozvoj bolesti, otoků tkání a zvýšení tělesné teploty. K poklesu koncentrace prostaglandinu dochází v důsledku blokování ibuprofenu enzymem cykloxygenáza (COX 1 a 2), který katalyzuje přeměnu kyseliny arachidonové na prostaglandiny během vývoje zánětlivé reakce.

Po užití pilulky Ibuprofen uvnitř je účinná látka rychle a téměř úplně absorbována do systémového oběhu z lumen tenkého střeva. Ibuprofen dosahuje maximální koncentrace v krvi za 2 hodiny. Je téměř rovnoměrně rozložena ve všech tkáních těla. Pronikne hematoencefalickou bariérou do struktur centrálního nervového systému a může také během těhotenství vstoupit do těla vyvíjejícího se plodu během těhotenství a mateřského mléka. Ibuprofen je metabolizován v játrech za vzniku neaktivních produktů rozpadu, které se vylučují z těla močí.

Indikace pro použití

Užívání tablet Ibuprofen je indikován v přítomnosti příznaků zánětlivé reakce v různých patologiích, mezi které patří:

  • Zánětlivá patologie kloubů a páteře s bolestivým syndromem - artritida jakéhokoliv původu, včetně infekční, artrózy (degenerativní dystrofická patologie kloubů), osteochondróza (degenerativní spinální léze), autoimunitní procesy v kloubech.
  • Syndrom mírné bolesti různého původu a lokalizace - migréna (paroxyzmální bolest hlavy), bolest zubů, algomenorrhea (bolestivá menstruace), posttraumatická nebo pooperační bolest, neuralgie (aseptický zánět periferních nervů), myalgie (bolest svalů).
  • Horečnatý syndrom na pozadí infekční intoxikace s horečkou a bolestmi těla, včetně ARVI (akutní respirační virová infekce).

Použití tablet Ibuprofen neovlivňuje progresi patologického procesu, jejich použití primárně zahrnuje symptomatickou terapii.

Kontraindikace

Tablety Ibuprofenu jsou absolutně kontraindikovány v řadě patologických a fyziologických stavů těla, mezi které patří:

  • Individuální nesnášenlivost na ibuprofen, stejně jako nesnášenlivost vůči některým členům farmakologické skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv, nesnášenlivost na některou z pomocných složek tablet Ibuprofenu.
  • Komplex symptomů, který je charakterizován patologickou nesnášenlivostí kyseliny acetylsalicylové (týká se nesteroidních protizánětlivých léčiv), vývoje nosní sliznice a bronchiálního astmatu.
  • Patologie orgánů různých částí trávicího traktu, která zahrnuje ulcerózní erozivní poškození sliznice žaludku nebo dvanáctníku a je charakterizována akutním průběhem (erozivní ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, peptický vřed žaludku nebo dvanáctníku).
  • Gastrointestinální krvácení v době zahájení léčby nebo v nedávné minulosti.
  • Doba zotavení po operaci bypassu koronárních tepen.
  • Zánětlivé onemocnění střev.
  • Narušení systému srážení krve s jeho nedostatečností (hemofilie, hemoragická diatéza).
  • Aktivní patologie jater (akutní období) nebo závažná nedostatečnost jeho funkční aktivity.
  • Intrakraniální krvácení.
  • Těhotenství
  • Věk dítěte do 6 let.

S opatrností se tento lék používá u starších osob, pacientů se středně závažným srdečním, jaterním nebo renálním selháním, žen během laktace. Než začnete užívat tablety Ibuprofenu, musíte se ujistit, že neexistují žádné kontraindikace.

Dávkování a podávání

Tablety Ibuprofenu se užívají zcela uvnitř, bez žvýkání a pití vody. Průměrná dávka pro dospělé a děti je 200 mg (1 tableta) 3-4krát denně. Podle indikací (výrazný zánětlivý proces s bolestivým syndromem) může být dávka zvýšena na 400 mg (2 tablety) třikrát denně, a pokud je nutné dosáhnout klinického a terapeutického účinku, je dávka snížena. Doba mezi užíváním tablet by neměla být kratší než 4 hodiny. Maximální denní dávka nesmí překročit 1200 mg (6 tablet). Průběh léčby je v průměru 5 dní, potřebu prodloužení stanoví lékař. Aby se snížil negativní účinek léku na orgány trávicího traktu, doporučuje se užívat tablety po jídle.

Vedlejší účinky

Tablety Ibuprofenu mohou vést k rozvoji nežádoucích reakcí z různých orgánů a systémů, mezi ně patří:

  • Trávicí systém je gastropatie vyvolaná expozicí nesteroidním protizánětlivým léčivům, která je charakterizována nauzeou, přerušovaným zvracením, těžkostí a bolestí v žaludku (epigastrická oblast). Může se také vyvinout snížení chuti k jídlu, pálení žáhy (pocit pálení za hrudní kostí způsobený zvýšenou kyselostí žaludeční šťávy), průjem, ulcerace žaludeční sliznice, což může být komplikováno gastrointestinálním krvácením nebo perforací vředů (tvorba děr), suchostí ústní sliznice, aftózou stomatitida, ulcerace dásní, hepatitida (zánět jater).
  • Nervový systém - bolest hlavy, intermitentní závratě, nespavost v noci a ospalost ve dne, zvýšená podrážděnost, deprese (prodloužený pokles nálady), zmatenost, méně pravděpodobné halucinace a aseptická (neinfekční) meningitida.
  • Kardiovaskulární systém - tachykardie (zvýšená tepová frekvence), zvýšený krevní tlak (hypertenze), srdeční selhání.
  • Smyslové orgány - ztráta sluchu, hluk nebo tinnitus, toxické poškození zrakového nervu, rozmazané vidění, diplopie (dvojité vidění), skotom (skvrna v zorném poli), suchost, podráždění spojivek očí, otoky očních víček.
  • Krevní a červená kostní dřeň - hemolytická nebo aplastická anémie (anémie spojená se zvýšenou destrukcí nebo nedostatečnou tvorbou červených krvinek v červené kostní dřeni), trombocytopenie (snížení počtu krevních destiček na jednotku objemu krve) až po trombocytopenickou purpuru.
  • Močový systém - rozvoj akutního selhání ledvin, alergická nefritida (specifický zánět ledvin), polyurie (zvýšení tvorby moči), cystitida (zánět močového měchýře), nefrotický syndrom, který je doprovázen závažným generalizovaným edémem tkáně v důsledku významné ztráty plazmatických bílkovin v moči.
  • Laboratorní ukazatele - zvýšení hladiny kreatininu v krvi, zvýšení aktivity jaterních enzymů transamináz (AST, ALT), které indikují poškození hepatocytů, zvýšení trvání srážení krve.
  • Alergické reakce - vyrážka na kůži, která se často vyvíjí ve formě kopřivky (podobá se kopřivy kopřivy), vážné svědění kůže, angioedém (výrazné otoky měkkých tkání v obličeji a vnějších pohlavních orgánů), anafylaktický šok (výrazné snížení systémového arteriálního tlaku a selhání více orgánů) ), bronchiálního astmatu (reakce průdušek s jejich křečem a rozvoj dušnosti). Závažné alergické reakce se také mohou objevit na kůži ve formě exsudativní erythema multiforme (Stevens-Johnsonův syndrom), toxické epidermální nekrolýzy (Lyellův syndrom).

Riziko vzniku negativních reakcí se zvyšuje s prodlouženým užíváním tablet Ibuprofenu. Výskyt jakéhokoliv z těchto příznaků je základem pro přerušení léčby.

Zvláštní pokyny

Než začnete tablety přípravku Ibuprofen užívat, pečlivě si přečtěte pokyny pro léčivo. Existuje několik speciálních pokynů, kterým byste měli věnovat pozornost před použitím, mezi ně patří:

  • Léčba by měla být prováděna v minimální účinné dávce a malém průběhu, který by neměl překročit 5 dnů.
  • V případě dlouhodobého užívání tablet Ibuprofenu je nezbytné pravidelné laboratorní sledování funkční aktivity jater, ledvin a srážení krve.
  • Nedoporučuje se společné podávání s jinými léky z farmakologické skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv.
  • Pokud je to nutné, laboratorní stanovení hladiny ketosteroidů v krvi, 48 hodin před studií, léčivo je zrušeno, protože jeho příjem může ovlivnit spolehlivost výsledků.
  • U dětí ve věku od 6 do 12 let lze lék používat pouze pod dohledem lékaře.
  • Při užívání léku se doporučuje vyhnout se činnostem vyžadujícím zvýšenou koncentraci a rychlost psychomotorických reakcí.

V lékárenské síti jsou tablety Ibuprofenu dostupné bez lékařského předpisu. Pokud je to nutné, jejich použití po dobu delší než 5 dnů (bez klinicky významného účinku), vznik otázek nebo pochybností, je třeba se poradit se svým lékařem.

Předávkování

Významný přebytek doporučené terapeutické dávky je doprovázen bolestmi břicha, nevolností, zvracením, depresí, ospalostí, bolestí hlavy, tinnitem, zvýšenou tepovou frekvencí. V tomto případě mytí žaludku, střev, přijímání střevních sorbentů (aktivního uhlí) a symptomatické léčby. Dnes neexistuje žádné specifické antidotum.

Analogové tablety Ibuprofenu

Podobně jako hlavní účinná látka a léčebný účinek tablet Ibuprofen je lék Nurofen.

Podmínky skladování

Tablety Ibuprofenu mají životnost 3 roky. Nesmí se skladovat při teplotě vzduchu do + 25 ° C v dosahu dětí.

Průměrná cena

Průměrná cena 10 tablet Ibuprofen v lékárnách v Moskvě se pohybuje od 38 do 43 rublů.

Ibuprofen - návod k použití pro dospělé a děti

Jedním z nejčastěji používaných typů léčby pro pediatra i praktického lékaře je antipyretická léčba. Ibuprofen, nesteroidní skupina na bázi kyseliny fenylpropionové, je velmi populární. Má antipyretický, protizánětlivý a analgetický účinek.

Ibuprofen - instrukce

Pro symptomatickou léčbu horečky, zpravidla použijte buď Paracetamol nebo Ibuprofen - oba tyto léky jsou vhodné i pro kojence a těhotné ženy. Nicméně, latter má jisté výhody přes Paracetamol, protože to dá rychlejší a hmatatelnější výsledek a je platný pro asi 8 hodin. Před použitím je nutné si prostudovat návod k použití přípravku Ibuprofen, protože přípravek může mít vedlejší účinky a má kontraindikace.

Ibuprofenové tablety

Použití ibuprofenu v pilulkách je oprávněné v případě patologických stavů páteře / kloubů, horečky, s měsíční bolestí, zubními a bolestmi hlavy, poraněním pohybového aparátu a měkkých tkání. Lék může být předepsán k léčbě příznaků chřipkových, gynekologických, ORL onemocnění. Tablety Ibuprofenu pomáhají snižovat / odstraňovat bolest, otok, navíc jsou účinným lékem na teplotu.

Podle instrukcí by měla být léčba s použitím tohoto léku prováděna v krátkém průběhu as minimálními pilulkami. Pokud dlouhodobě léčíte tímto nástrojem, musíte pravidelně sledovat průběh periferní krve a ledvin a jater. Během léčby musí pacienti opustit práci, která vyžaduje vysokou reakci, vysokou koncentraci pozornosti. Během léčby je alkohol zakázán.

Nástroj je předepsán pro degenerativní a zánětlivá onemocnění páteře a kloubů, včetně revmatismu, artritidy, osteoartrózy, spondylitidy, ischias, bursitidy, poranění měkkých tkání a kostí atd. Mast Ibuprofen může být také předepsán k odstranění infekčních a zánětlivých patologií uší, krku, nos, s neuralgií, adnexitidou, myalgií, bolestí zubů / bolestí hlavy, algomenorrhea. Během lékové léčby je nutné kontrolovat fungování jater, ledvin a sledovat stav krve.

Podle pokynů je použití masti na poškozených místech kůže zakázáno. Gel se používá s opatrností v následujících komorbiditách:

  • patologie jater, ledvin;
  • srdeční selhání;
  • po operaci;
  • dyspeptické symptomy;
  • alergické reakce na nesteroidní protizánětlivé léky;
  • gastrointestinálních onemocnění, včetně jediného krvácení.

Sirup

Uvolňování léčiva je také ve formě sirupu. Suspenze ibuprofenu má oranžovou barvu, pomerančovou příchuť a je určena k léčbě dítěte. Použití léčiva je indikováno pro:

  • studený;
  • chřipka, jiné akutní respirační virové infekce;
  • různé dětské infekce;
  • tonzilitida / angina;
  • postvakcinální horečka.

Ibuprofenův manuál navíc ukazuje, že sirup není účinný při zastavení progrese onemocnění, ale symptomy dítěte mohou být léčeny pomocí léku, pokud má:

  • bolest spojená se zánětem ucha;
  • bolesti zubů;
  • migrénu;
  • neuralgie;
  • bolest způsobená poraněním svalů, kloubů, kostí.

Svíčky

Tato forma léku je vhodná pro nejmenší děti - od 3 měsíců věku. Podle instrukcí mohou být svíčky Ibuprofen dány dítěti jako:

  • lék proti bolesti (svíčky pomáhají s různými neuralgiemi, ušima, zubem, bolestmi hlavy, výrony, bolestí anginy);
  • antipyretikum (použití je zdůvodněno v respiračních patologiích, po očkování, chřipce, zánětlivých onemocněních, které jsou doprovázeny horečkou).

Způsob aplikace a příslušná dávka sirupu předepisuje specialista, který v tomto případě vychází z tělesné hmotnosti a věku pacienta. Anotace Ibuprofen obsahuje informace o doporučené dávce pro děti od 5 do 10 mg na kilogram hmotnosti. Použití přípravku by mělo být prováděno třikrát denně s maximální denní dávkou 30 mg na kilogram tělesné hmotnosti dítěte. Pokud je lék používán jako antipyretikum, pak je třeba ho pít po dobu až 3 dnů a lék lze použít k úlevě od bolesti po dobu nejvýše 5 dnů.

Složení

Léčivo je dostupné v několika formách, z nichž každá má specifické, odlišné složení. V balení k nástroji by měla být instrukce, kde je složení Ibuprofenu podrobně popsáno. Jaké složky obsahují gel, tablety, sirup, svíčky:

  1. Jedna tobolka obsahuje 200 mg léčivé látky - ibuprofen. Pomocné složky tablet jsou: aerosil, bramborový škrob, vanilin, stearát hořečnatý, včelí vosk, želatina, barvivo, sacharóza, mouka atd.
  2. 100 ml sirupu obsahuje 2 g účinné látky. Zbývajícími látkami v suspenzi jsou sodná sůl karmelózy, sacharóza, glycerol, glycerylhydroxystearát makrogol, propylenglykol, weigum, dihydrát fosforečnanu sodného, ​​pomerančová příchuť, barvivo atd.
  3. Svíčka obsahuje 60 mg hlavní složky a jako pomocná látka se používá tuhý tuk.
  4. 100 g masti obsahuje 5 g účinné látky. Dalšími složkami gelu jsou dimexid, makrogol.

Indikace pro použití

Lék se používá při různých onemocněních, včetně poranění měkkých a kostních tkání. Podle návodu je užívání ibuprofenu možné:

  • artritida se SLE, jako prvek komplexní léčby;
  • degenerativní zánětlivé procesy probíhající v pohybovém aparátu (psoriatické, juvenilní, revmatoidní, dnová artritida, osteochondróza, spondylarthritida, amyotrofie neuralgického typu;
  • bolestivý syndrom na pozadí ossalgie, artralgie, myalgie, migrény, radiculitidy, menstruace, onkologických patologií, tendinitidy, neuralgie, bursitidy, osobně-turnerových onemocnění, poranění, provedených operací;
  • zánět v pánvi po porodu v důsledku adnexitidy;
  • horečka proti infekcím, nachlazení.

Dávkování

Jak pít ibuprofen? Pro děti starší 12 let a dospělé je lék předepisován ve formě tablet. Pokud lékař neřekne další, je třeba užívat 1 tobolku 3-4 krát denně. Dávkování ibuprofenu může být zvýšeno, pokud je nutné dosáhnout rychlého terapeutického účinku, přičemž se užívají 2 tablety třikrát denně. Po dosažení očekávané reakce těla se dávka postupně snižuje na 0,6-0,8 g. Ibuprofen - návod k použití pro dospělé:

  • ráno, lék by měl být užíván před jídlem, pít tobolku se sklenicí vody (to pomáhá aktivní složce, aby se absorbovala rychleji ve střevech);
  • zbývající recepce jsou prováděny během dne po jídle v intervalu nejméně 4 hodin;
  • Délka léčby je maximálně 5 dnů (mast lze použít až 3 týdny).

Při předepisování léků pro děti do 12 let by mělo být provedeno:

  • 1 tableta ne více než 4krát denně;
  • pouze pokud je hmotnost dítěte větší než 20 kg;
  • s intervalem nejméně 6 hodin.

Ibuprofen - kontraindikace

  1. Přecitlivělost na složky.
  2. Nemoci trávicího traktu, včetně erozivních a ulcerózních.
  3. Poruchy srážlivosti krve.
  4. "Aspirinové" astma.
  5. Kojení, těhotenství.
  6. Užívání alkoholu během léčby.

V některých případech může být lék propuštěn lékařem, ale jeho nezávislý příjem v přítomnosti níže uvedených faktorů je zakázán. Ibuprofen - kontraindikace pro příjem (podmíněné):

  • cirhóza jater;
  • gastritida, kolitida, enteritida;
  • poškození ledvin / jater;
  • CHF;
  • nefrotický syndrom;
  • hypertenze;
  • anémie, leukopenie;
  • hyperbilirubinémie;
  • věk asi jeden rok;
  • současné podávání antibiotik.

Ibuprofen pro děti

Moderní lékaři považují lék za účinný a bezpečný prostředek, který působí proti zánětu a rychle zmírňuje bolest. Ibuprofen Pediatrická populace se často používá při léčbě různých patologií, včetně:

  • ARI, ARVI;
  • bolest v krku / faryngitida;
  • chřipka;
  • zánět středního ucha;
  • bolest zubů;
  • infekční onemocnění s charakteristickou horečkou;
  • reakce těla na zavedenou vakcínu;
  • migrénu;
  • poranění kostí, vazů, svalů atd.

Protože tablety, sirup, masti, čípky obsahují různá množství účinné látky, liší se způsoby jejich použití a dávkování pro děti. Podle recenzí, se silným zvýšením teploty, je lepší použít čípky, protože pouze oni jsou optimální forma léku: orální léky jsou špatně nebo nejsou absorbovány vůbec kvůli porušení střevní motility během horečky.

Fondy, ve kterých je ibuprofen hlavní aktivní složkou, jsou vyráběny mnoha farmaceutickými společnostmi a jsou cenově dostupné. Tyto léky si můžete koupit v každé lékárně. Kolik stojí ibuprofen? Cena se může lišit v závislosti na formě uvolnění, dávce (objemu), výrobci. Průměrná cena léků:

Top